Yenidoğan Bebekte Anne Sütünün Önemi


8
8 shares, 8 points

Anne Sütünden Vazgeçmeyin! Yeni doğan bebek için en ideal besin, anne sütüdür.

Yenidoğan Bebekte Anne Sütünün Önemi


Anne Sütünden Vazgeçmeyin!

Yeni doğan bebek için en ideal besin, anne sütüdür. Bilinen faydalarının yanı sıra, tıbbın ulaşamadığı bilinmeyen sayısız faydalarıyla anne sütünün üstünlüğü, tartışmasız bir gerçektir. Anne sütü ile sadece karın doymaz; fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişim de sağlanır. Bebeğinizin ihtiyacı olan besinleri dengeli bir şekilde almasını sağlar.

Doğal bir beslenme yolu olan anne sütünün kalitesine, hiçbir mama firması ulaşamamıştır.Ulaşması da mümkün değildir. Her annenin bebeği için gerekli olan süt üretiminin farklı olması, bebeğin ayına ve gelişim özelliklerine göre farklı besin değerlerine sahip olması, anne sütünün şaşılacak özellikleri arasındadır. Üstelik her zaman taze, temiz, mikropsuz bir şekilde zahmetsiz olarak hazır olur. Ekonominizi de etkilemez. Hastalıklara karşı koruyucu maddeler içerir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin, yaşamın ilk aylarında hastalanma olasılıkları düşüktür.

Yeni doğan bebekler, sindirim sistemleri yeterli olarak çalışamadığından dolayı, aldıkları besinleri sindirmekte güçlük çekerler. Oysa anne sütü en kolay sindirilen besindir. Bebek, anne sütü ile iyi beslendiği gibi, ishal, kabızlık gibi sindirim bozukluklarından da korunmuş olur.

Anne ve bebek, emzirme süresi içinde birbirlerine sevgi alışverişinde bulunurlar. Anne için harika bir duygudur bu. Hiç kimsenin veremeyeceği şeyi yavrusuna vermektedir. Üstelik kendinden bir parça ayrılmıştır. Ve o parça emme saatlerinde tekrar kendisiyle bütünleşir. Bebek de bu ayrılışın zorluğunu annesinin memesinde ve şefkatli kollarındayken daha az hisseder. Güven duygusu gelişir. Emziren anne ilk önceleri biraz zorluk çekse bile daha sonraki aylarda bundan zevk alır.

Anne sütü ile beslenen bebekler, doğuştan gelen emme güdülerini de yeterince tatmin ederler. 4-5 dakika içerisinde karınları doysa bile memeyi bırakmayıp, yarım saat veya 40 dakikaya kadar emerler. Böylelikle bağımlılık yapan emzik veya parmak emme gibi alışkanlıklara saplanmazlar.

anne sütünün önemi

 

Emzirmeye Karar Verirken

Anne sütünün en ideal besin olduğunu bildikten sonra, bebeklerini ne ile besleyeceklerinin kararını eşler birlikte vermelidirler. Vereceğiniz karara faydalı olması açısından birkaç öneride bulunmak istiyorum.

Her bebeğin anne sütü emmeye hakkı vardır. Bebek beslenmesi konusunda imkânlar bu kadar gelişmemiş olsaydı, şehirdeki anneler kırsal kesimde olduğu gibi bebeklerini emzirmek için her türlü yolu deneyeceklerdi.

Anne sütü ile beslenmenin, annenin de beden ve ruh sağlığına faydaları vardır. Gebelikten dolayı genişleyen rahmin normale dönmesine ve kalori yakıldığından dolayı kilo vermeyi kolaylaştırmaya yardımcı olur. Vücutta depolanan yağlar, süt yapımı için kullanıldığından annenin forma girmesi kolaylaşır. Fakat süt veriyorum diye önünüze gelen her şeyi yerseniz, zayıflamak yerine kilo almaya devam edersiniz.

Göğüslerinizin sarkmasından korkuyorsanız, bunun için de endişelenmenize gerek yok. Çünkü göğüslerin sarkması tamamen bünyesel bir olaydır. Hiç bebek emzirmemiş kadınların bile sarkan göğüsleri vardır. Fakat birkaç çocuktan sonra sarkma olasılığını düşünerek şu önlemleri alabilirsiniz:

Gebelik ve emzirme dönemlerinde lüzumundan fazla kilo almamaya dikkat edin. Aşırı kiloları taşıyamayan göğüsler, bebek emzirmeseler bile sarkarlar.

Meme verme dönemlerinizde göğüs kaslarının ve derinin çok fazla gerilmesini önlemek için gece ve gündüz uygun bir sütyen kullanmaya dikkat edin.


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

862
8 paylaşım, 8 points