Yeterli Uykunun Faydaları


0
0 shares, 0 points

Yeterince uyumanın sağlık üzerinde birçok faydası bulunmaktadır.

Yeterli Uykunun Faydaları


UYKUNUZU YETERİNCE ALIYOR MUSUNUZ?

Yeterince uyumanın sağlık üzerinde birçok faydası bulunmaktadır. Bunun aksine yeteriz uyku ise birçok fiziksel ve ruhsal sorulara neden olabilmektedir. Araştırmalara göre gece uykusunun 7 – 8 saatten daha az olmaması tavsiye edilmektedir. Peki neden yeterince uyumalıyız, yeterli uykunun sağlık üzerindeki faydaları neler?

 

1. Yeterli uyku daha iyi bir sağlık için gerekli. İyi ve yeterli bir gece uykusu bağışıklığı geliştirerek hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır. Yetersiz uyku kalp hastalıları, kalp krizi, diyabet ve obezite gibi hastalıkların riskini artırır.

 

2. Yeterli uyku daha iyi bir cinsel yaşam için faydalıdır. Örneğin yapılan bir araştırmada uyku soruları yalan kişilerin cinsel yaşamda da sorun yaşamı riski daha yüksek bulunmuştur. Örneğin uyku sorunları yalan erkeklerde uyku eksikliği ile testosteron hormonunun düşüklüğü arasında bir bağlantı olabilir.

 

3. Yeterli uyku ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Yapılan bazı araştırmalarda yeterince uyumakla hissedilen ağrının azalması arasında bağlantı tespit edilmiştir. İyi bir uyku ağıya karşı destek bi,r ilaç gibi işlev görebilir.

 

4. Yeterli uyku kaza riskini azaltır. Örneğin trafik kazalarında uykusuz sürücülerin rolü bulunmaktadır. Aynı şekilde uykusuzluk evde veya dışarıda diğer başka kazalar için de riski artıran bir etkendir.

 

5. Yeterli uyku ruh haline iyi gelir. Uyku yetersizlikleriyle depresyon arasında bağlantı bulunmaktadır. Yetersiz uyku duygusal düzeni olumsuz etkiler.

 

6. Yeterli uyku daha iyi bir kiloya ve kiloyu kontrol altında tutmaya yardımcı olur.Uyku eksikliği kilo alma riskini artırır. Çünkü uyku sorunları olan kişi örneğin güzel bir akşam yemeğinden sonra enerjisi düşük olduğu için hareket etmez. Bu da kilo almasına neden olur.

 

Ayrıca leptin hormonu da bunda rol oynar. Yeterince uyunmadığı zaman leptin hormonu düzeyi düşer. Leptin düzeyinin düşmesi yorgunluk hissine neden olur. Yorgun olan kişi kendini daha enerjik hissetmek için daha yağlı ve kalorili besinlere yönelebilir. Bu da kilo sebebidir.

 

7. Yeterli uyku hafızaya iyi gelir. Yetersiz uyuna kişilerde hafıza sorunları görülür. Unutkanlık artar. Gece uyurken beyin hafızayı pekiştirir. Yeterince uyunmadığı zaman ise öğrenilen şeyler doğru bir biçimde beyinde depolanmaz ve unutulur.

 

8. Yeterli uyku bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu konuda yapılan bir araştırmada 2 hafta süreyle 150 kişinin uyku alışkanlıları ve uyku düzenleri incelendi.  Daha sonra bu kişiler soğul algınlığı virüsüne maruz bırakıldı. Gece uykusunu 7 saat veya daha az alan kişilerde soğuk algınlığı geçirme oranı, gece uykusunu en az 8 saat alan kişilere göre 3 kat daha fazla bulundu.

 

Uykunun Faydaları Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Bir yetişkin olarak, zaman zaman hepimizin uykuyu daha acil önceliklerimiz varken ikinci plana attığı olmuştur. Çoğumuzun içinde bulunduğu aşırı yoğun programlar, uykuyu ikinci plana atmamızdaki en önemli etkenlerdir. Arada bir durup nihayetinde yalnızca bir insan olduğunuzu ve uykusuz kalmanın sağlığınız üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini kendinize hatırlatmanız çok önemli. Her akşam başınızı yastığa biraz daha erken koymanızı sağlamak umuduyla işte neden uykuya ihtiyaç duyduğunuz ve uykunun faydalarından bazıları

1) Kalbiniz daha sağlıklı olsun – Uykunun faydaları arasında belki de en önemlisi kalp sağlığıdır. Uykusuz kalmanın en ciddi problemlerinden biri, kalp rahatsızlıklarıdır. Bunun sebebinin uykusuz kalınca kan basıncı ve kolesterol seviyesinin kötüye gitmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu, aynı zamanda neden kalp krizinin ve inmelerin genellikle gündüz çok erken saatlerde gerçekleştiğini de açıklar nitelikte. Yeterince iyi bir uyku uyumak, kolesterol, kan basıncı ve kalp rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır, daha uzun ve daha sağlıklı bir hayat yaşamanızı sağlar.

2) Stresten kurtulun – Uykunun faydalarından söz ederken strese olan etkileriniihmal etmemek gerekir. Muhtemelen sizin de dikkatinizi çekmiştir, yorgun olduğunuz zamanlar çok daha fazla stresli olursunuz. Fakat yalnızca bununla da sınırlı kalmaz. Uykusuz kalmak, vücudunuzu ciddi miktarda strese maruz bırakır. Uzun süreli stresin olumsuz etkilerinden biri ise yüksek kan basıncıdır, ki onun da başlı başına çeşitli olumsuz etkileri vardır. Uykusuz kaldığınızda, vücudunuz stres hormonlarının da salınımını artıracaktır. Bu hormonlar ise bütün gününüzü mahvetmekle kalmayıp, bütün gece de sizi uyanık tutacak, sorunu olduğundan daha beter hale getirecektir. Bu kısır döngüyü kırmanın tek yolu, her gece sekiz saat uyumak için elinizden geleni yapmaktır. 

3) Beyninize yardımcı olun – Gece iyi bir uyku çekmenin belki de en bariz faydalarından biri, ertesi gün zihninizin çok daha açık olmasıdır. Bunun sebebi, uykunun zihnimiz ve bedenimiz için canlandırıcı etkisi olmasıdır. Uyku bir anlamda zihin ve bedendeki tüm yorgunluğu sıfırlayıp güne yepyeni başlamamızı sağlar. Kendinizi tazelenmiş hissederek uyandığınızda, dışarı çıkıp gününüzü olabildiğince verimli geçirmeye daha çok istekli olursunuz. Bu sayede akşam olduğunda yorgun düşer, gece deliksiz bir uyku uyumaya hazır olursunuz. Günü hareketli geçir, yorul, gece deliksiz uyu; işte bu, kesinlikle yakalanmak istediğiniz bir kısır döngü olmalıdır. Dahası, yeterli uyku uyumak hafızayı geliştirmeye de yardımcı olur. Vücudunuz gece dinlenirken, beyniniz o gün olan bitenleri işlemekle meşguldür. Kokulardan duygulara kadar her şeyi tek tek işlemden geçirip zihninizde yerleştirir. Bunu yaparken de zihninize ertesi günü daha kolay işlemesi için ipucu verir, kolaylık sağlar. Yani uykunun faydaları arasına yeni bir şeyler öğrenmeyi ve yeni bir bilgi edinmeyi hızlandırmayı da ekleyebiliriz.

Uykunun bu faydaları yanında aşırı uyku da depresyonel ruh halinin göstergesi sayılabilir. Yetişkin birininin günlük 10 saatten fazla uyuması kilo artışı ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini daha fazla arttırmaktadır. Sürekli uyku halindeyseniz ve gün boyunca uyuma isteği duyuyorsanız doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

 

 


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

936
0 paylaşım, 0 points