Yüz Tipine Göre Duvak Modelleri


5
5 shares, 5 points

Düğün aksesuarlarıyla tamamlanmadığı sürece her gelinlik eksiktir. Gelin başı modelleri uygulamasında duvağınız en çok görünen, en anlamlı ve en gizemli aksesuar olarak başrolü hakediyor.

Yüz Tipine Göre Duvak Modelleri


Düğün aksesuarlarıyla tamamlanmadığı sürece her gelinlikeksiktir. Gelin başı modelleri uygulamasında duvağınız en çok görünen, en anlamlı ve en gizemli aksesuar olarak başrolü hakediyor. Peki tıpkı gelinliğinizi vücut tipinize göre seçtiğiniz gibi, duvağınızı da yüz şekline göre seçmeniz gerektiğini biliyor musunuz? İşte bu konuda size yardımcı olacak bir rehber... 

Yuvarlak

Yuvarlak bir yüzde burun merkez alındığında yüzün her yeri merkeze eşit uzaklıktadır. Yuvarlak yüzler, samimi ve cana yakın bir ifade taşır ancak doğru bir saç ve duvak kullanılmazsa düğün fotoğraflarında olduğunuzdan daha kilolu görünebilirsiniz. Yuvarlak yüzlüler için uygun gelin başı modellerinde saçlar yandan ayrılmalı ve önden bir perçem diyagonal biçimde alından yanağa doğru düşürülmelidir. Çiçeklerle ya da taşlarla bezenmiş bir taç alından biraz geriye doğru takılmalıdır. Bu iki basit yöntem yüzünüzün olduğundan uzun görünmesini sağlar. Kullanacağınız gelin saçı akseusarları ve asla yüzün iki yanından görünmemeli. Bir başka duvak önerimiz ise alın ve gözleri zarifçe örten kafes duvaklar olabilir.

 

Dikdörtgen

Çene kemikleri belirgin ve alınları geniş gelinler duvaklarının yüzlerini olduğundan daha uzun göstermemesine dikkat etmeliler. Zaten ince ve uzun olan yüzün geometrisini dengelemek için saç modelleri kabarık olarak uygulanmamalı; ancak duvak, yüzdeki uzunluğu dengelemek için başın iki yanında enine hacimli olacak şekilde kabarık olarak uygulanmalıdır. Kabarık gelinlik kullanacak gelinler ise duvağı baş çevresinde kabartmayıp arkadan yapılan gelin topuzunun altına tutturabilirler. Bunu tercih eden gelinler, nikahtan önce duvağın bir yarısını arkadan öne doğru getirerek yüzlerini örtebilirler.

  •  

 

Oval

Oval bir yüzde boy enden biraz daha uzun; çene ince, elmecık kemikleriyse hafifçe çıkıktır. Yumuşak, kıvrımlı hatlara sahip bu yüz şekli en ideal şekil olarak kabul edilir. Bu nedenle pek çok duvak modeli size yakışacaktır. Öyleyse neden bu avantajı kullanıp herkesin yapmaya cesaret edemeyeceği bir şeyleri denemiyorsunuz? Alnızı çevreleyip ensenize uzanan dantel bir bant, nostaljik bir kafes duvak hatta örtü olarak kullanılan yine dantel işlemeli bir duvak ile çok faklı tazlar yakalayabilirsiniz.

Kalp

Kalp biçimli bir yüzde gözler hafif ayrık, alın ise çeneden daha geniştir. İnce bir çene ve saç çizgisinin alnın ortasına doğru biraz uzaması, yüzde kalbe benzer sempatik bir görüntü oluşturur. Çok karakteristik olan bu yüz şeklini tam anlamıyla ortaya çıkarmak için saçlar ortadan ayrılarak ya da geriye yapıştırılarak sıkı bir gelin topuzuyapılabilir. Kalp şeklindeki yüze sahip gelinlerin duvaklarını omuzlarından iki yana uzatması, başlarının yanında çift taraflı olarak saç aksesuarları kullanmaları gibi simetrik uygulamalar onlara çok yakışacak...

Kare

Kare şeklindeki bir yüzün en ve boy ölçüleri birbirine yakın, çene kemiği belirgindir. Bu yüzden kare şeklindeki yüzler kendine güvenen ve kararlı bir ifadeye sahiptir. Bu ifadeyi biraz romantize etmek ve yüzü olduğundan uzun göstermek için yapılacakgelin saçında yüzün yanındaki saçlar sıkıca toplanırken başın üzerindeki saçlara hacim verilmelidir. Duvak ve saç aksesuarları gelin başının arkasında, üzerinde hatta alınla saçın birleşme noktasında uygulanabilir.


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

77
5 paylaşım, 5 points