Zeytinyağlı Pırasa


0
0 shares, 0 points

Zeytinyağının en çok yakıştığı yemeklerden birisi pırasa yemeği… Çoğu insan sevmez pırasayı niyedir bilmem ama bol limonla şahane oluyor bence. Pırasayı sevmeyenlerin de evlerinde böyle güzel pırasa pişirilmiyor sanırım o yüzden sevmiyorlar. Her neyse teşhis koymaya değil yemek tarifi vermeye geldik biz

Zeytinyağlı Pırasa


Zeytinyağının en çok yakıştığı yemeklerden birisi pırasa yemeği… Çoğu insan sevmez pırasayı niyedir bilmem ama bol limonla şahane oluyor bence. Pırasayı sevmeyenlerin de evlerinde böyle güzel pırasa pişirilmiyor sanırım o yüzden sevmiyorlar. Her neyse teşhis koymaya değil yemek tarifi vermeye geldik biz ????

Malzemeler ;

  • 6 adet orta boy pırasa
  • 3 adet orta kalınlıkta  havuç
  • 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • yarım su bardağı pirinç
  • 2 adet küp şeker yada 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • 1 çay kaşığı kırmızı toz biber,1 tatlı kaşığı tuz
  • Yarım çay bardağından biraz fazla sıcak su

Nasıl yapıyoruz ?

Öncelikle pırasayı güzelce yıkayalım ve en üst katını bıçak yardımıyla soyalım. Biz bu aşamada pırasanın yapraklarını kullanmadık ama siz isterseniz yapraklarını almadan kullanabilirsiniz. Sonra orta büyüklükte doğrayalım. Yaklaşık 2 parmak büyüklüğü idealdir. Büyüklükleri ne çok büyük olsun ne de çok küçük. Büyük olursa çabuk pişmez, küçük olursa çabuk erir ve dağılır. Sonra havuçları yıkayıp soyalım, pırasayla aynı büyüklükte doğrayalım yada biraz daha küçük olabilir. Sonra ocağa tencereyi koyup altını yakalım. Zeytin yağını koyup havuçları atalım. Hafif renk verene kadar kavuralım. Daha sonra pırasayı ilave edelim. Bir kaç dakika kavuralım. Pırasa ve havuç beraber  kavrulunca çok daha lezzetli olur. Beraber kavurmazsanız pirinç hemen yumuşayacağı için pırasayı pişiremeyebilirsiniz. Mümkünse çok karıştırmayalım pırasa dağılmasın. Kavurma işleminden sonra pirinci ilave edelim. Çok az da pirinçle kavurup suyunu, tuzunu, şekerini ve pul biberini ilave edip kapağını da kapatalım. Yaklaşık 30 dk yani pirinçler pişene dek pişirelim. Hafif ılıyınca üzerine limon sıkıp servis edelim.

Afiyet olsun…

 Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

377
0 paylaşım, 0 points